Eelmise aasta prügikoristuskampaania "Teeme ära!" oli päris sümpaatne. Suutsin seda isegi vahendada välisajakirjandusele. Nüüd võime lehtedest leida meil elavatelt välismaalastelt sellele kiitvaid hinnanguid ja üleskutseid, et tuleks järele teha. Prügi ja selle kuhjumine puhtasse loodusse on kindlasti kõigi tervelt mõtlevate inimeste jaoks ebameeldiv asi. Hästi toimetuleva inimese jaoks on prügi igatahes midagi vastikut, mis rikub tema mõtte- ja haistmismaailma.
Kui olete näinud aga filmi "Rentslimiljonär", siis saate ehk paremini aru sellest, et vahemaa prügimäest tõelise heaoluni ei peagi olema väga pikk. Ka pasa sisse hüpanud noorukist võib saada tõeline mõttegeenius, sest tähtis pole see, kuhu kukkuda, vaid see, kust ja kuhu välja ronida. Mina pole küll pasa sisse kukkunud, kuid olen pärit perest, kes oli Vene ajal sama vaene, nagu oli olnud Eesti Vabariigi esimesel iseseisvusperioodil ja on põhimõtteliselt sama vaene ka nüüd, nagu minagi. Hoolimata sellest, mida keegi minu nime lugedes arvab. Vaimne tegevus, näiteks ajakirjandus, pole kunagi taganud erilist jõukust, välja arvatud ehk pasa sisse ronimise ja miljonimängu kaudu. Viimaseidki näiteid on meie vastutavate väljaandjate näitel välja tuua, aga hais nende pealt on ju ammu lõhnavedelikega minema pühitud.
Kui mullune prügikoristuskampaania teenis Eesti ühiskonna tänaseid üldaktsepteeritavaid eesmärke, siis uus Minu Eesti mõttekodade liikumine tekitab minul kõhedust. Kas tähendab see prügikoristuskampaania jätku, ainult mõtteviisi ja demokraatia tasandil!? Kas tõesti on eestlaste mõttemaailm sedavõrd väärastunud, et seda peab hakkama puhastama mingist mentaalsest "prügist"!? Või on probleem siiski selles, et meil on tekkinud taas kord seltskond inimesi, kes tahavad prügi metafoori kasutades sekkuda reaalsesse demokraatlikku protsessi ja nn rahvademokraatia manifestiga vehkides sekkuda poliitilisse võitlusse !? Artur Talvik andis äsja selle kohta märkimisväärseid vihjeid, mida olen Rainer Nõlvakut kuulates juba ammu aimanud.
Mõelgem sellele, kuidas etableerus 1930. aastail rahvussotsialistlik liikumine Saksamaal (ja ka Eestis). Ka nemad koristasid "prügi" sobimatute demokraatlike institutsioonide, aga koos sellega vaenulike rahvuste ja ideede näol, et saavutada rahva üksmeelset "heil!" hüüet. Loomulikult ei kordu ajaloo spiraalil mingid nähtused täpselt samal kombel ega valdavalt, kuid sarnasust toonase ja tänase vahel on palju. Missugused mandaadid oleme andnud neile mõttekodadele ja -talgutele? Kes asuvad ja kelle valikul nende etteotsa? Kas see ongi loodetud kodanikuühiskond ja rahvademokraatia!?
Ma ei tahaks kedagi kahtlustada võimu kaaperdamise soovis, kuid ühtaegu ei saa ma üldse aru, miks senised demokraatlikud ühendused ega protseduurid ei sobi nende uute hiilgavate ideede vahendamiseks, mida uuelt liikumiselt oodatakse. Kas on tõesti võimalik tänasesse Eestisse ehitada suurem Eesti kui see väline Eesti!? Meenutagem Švejki lugusid selle kohta, kuidas Austria-Ungari hullumajas sündis idee suuremast Maakerast kui see, millel me elame, ja mis siiski on meie oma sees. Kas Minu Eesti -liikumine ei pretendeeri tegelikult esindama „mind“ rohkem, kui ma „ise“ sooviksin!?
2 kommentaari:
Tere,
Vabandan väga, aga nii üldsõnaliselt ja argumenteerimata tundub see küll üks väga lahmiv arvamusavaldus. Ja lisaks ka väga demagoogiline - sisse on toodud ülimalt meelevaldne analoogia, justkui oleks see üritus mingil tasandil "prügikoristamine". Algul küsite, "kas see tähendab prügikoristuse jätku?" ja siis arendate teemat pikalt edasi kontekstis, justkui keegi teadjamatest (asja eestvedajatest?) oleks teile jaatava vastuse andnud.
Ja seda, et see ongi poliitika, on Nõlvak ju öelnud otsesõnu. Teisalt samamoodi on ta öelnud ka korduvalt, et siiski pole see erakondade võimuvõitlus (või uue erakonna loomine) ega saa ka kunagi selleks. Kas siin on paradoks? Minu arust mitte. Erakondade teod on kantud suures osas võimuihast, sellele vastandumine millegi reaalselt paremaks tegemise püüdlusega on ainult teretulnud ju, kas pole?
PS! Ma pole selle üritusega kuidagiviisi seotud ja pole teatud isiklikel põhjustel isegi osalemises kindel.
Kulla Ain, kolumnides kasutataksegi tihti kujundlikke võtteid, mille põhjal inimesed saaksid edasi mõelda. Prõgikoristuse jätkuna mõttetalgute korraldamine viib tahtmatultki mõttele, et tegu on prõgikoristusega mõttemaailmas, sellest ka niisugune loogika.
Nõlvak võib öelda, mida tahes, aga kui veidigi uurida seda, kes ja miks seda ettevõtmist on materiaalselt toetanud, kes on olnud Nõlvakule nõu andmas nn mõttetalgute korraldamiseks jne., siis saab selgeks, et tegu pole kaugeltki senise võimustrukturui vastu suunatud ettevõtmisega, vaid katsega hämada, kinnistada seniseid poliitilisi struktuure, nn rahva hääle baasil luues usaldust uusvanade tegijate vastu ehk üsna sarnaselt sellega, mis toimus Eestis 1930. aastail. Mida tahetakse reaalselt paremaks teha? kas olete jälginud Nõlvaku jt liikumise juhtide ettepanekuid muuta poliitilist süsteemi, revideerida põhiseadust jne. Kui tänane valitsus pole isegi valmis muutma maksusüsteemi sotsiaalsemaks, kuidas saaks siis uskuda, et võim aktsepteeriks nii laiaulatuslikke reforme seadusandluses!? Loomulikult mitte. Kas mõtettalgud on siis üleskutse revolutsioonile või mässule?
Postita kommentaar